Warunki normalne i standardowe

Domyślam się, że większość z nas miewa czasem wątpliwości, jaką wartość temperatury i ciśnienia należy przyjąć w danym zadaniu. Jedna książka mówi tak, druga inaczej, a użycie tych pojęć w praktyce to już zupełnie inna historia. Mam nadzieję, że poniższa notatka pomoże rozjaśnić wszelkie wątpliwości.

Warunki standardowe

Obowiązująca obecnie definicja została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) w 1982 roku. Brzmi ona następująco:

  • temperatura = 273,15 K (0°C)
  • ciśnienie = 1000 hPa

Przed tą datą obowiązujące ciśnienie standardowe wynosiło 1013,25 hPa, zatem w bardzo starych podręcznikach możecie znaleźć właśnie taką wielkość (przykładowo moja nauczycielka chemii w liceum, która była osobą starej daty zawsze twierdziła, że ciśnienie standardowe wynosi 1 atmosfera).

Niestety, Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii chciał być fajny i ogłosił swoje własne warunki standardowe, czyli:

  • temperatura = 293,15 K (20°C)
  • ciśnienie = 1013,25 hPa

Oczywiście dla chemika organizacją nadrzędną jest IUPAC, zatem lepiej trzymajmy się ich interpretacji.

Warunki standardowe określają również stężenie roztworów wodnych, które wynosi 1 mol/dm3.

Jakby tego było mało, jest jeszcze coś takiego jak stan standardowy. Odnosi się do niego większość danych tablicowych, np. entropia i entalpia. Pojęcie to definiujemy jako:

  • temperatura = 298,15 K (25°C)
  • ciśnienie = 1000 hPa

Jeśli kiedyś usłyszycie w laboratorium, aby coś zrobić w warunkach standardowych, to najczęściej będzie chodziło właśnie o temperaturę pokojową.

warunki normalneWarunki normalne

Tutaj już na szczęście większych wątpliwości nie ma i najczęściej pojawiającymi się wartościami są:

  • temperatura = 273,15 K (0°C)
  • ciśnienie = 1013,25 hPa

Warunki te są niezwykle istotne, gdyż dla nich została wyznaczona objętość molowa gazów, która wynosi 22,4 dm3.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *