Śląski Uniwersytet Medyczny – Zabrze

Uczelnia

Większa część kampusu stoi niezmieniona od wielu lat. Pomimo iż ŚUM wyremontował w ostatnim czasie nieco sal ćwiczeniowych, to w dalszym ciągu są one przystosowane wyłącznie do grup kilku-kilkunastu osobowych. Uważam również, że tylko w niewielkim stopniu podczas zajęć wykorzystywane są wszelkie nowoczesne możliwości, jakie te obiekty mogą zaoferować. Nawet największa aula nie jest w stanie pomieścić studentów jednego roku, przez co część z nich musi siedzieć na podłodze w trakcie wykładów z najważniejszych przedmiotów, gdzie obecność jest obowiązkowa. Za rok planowane jest otwarcie Centrum Symulacji Medycznej w budynku naprzeciwko dworca, w którym mają odbywać się zajęcia zarówno dla przyszłych lekarzy, jak i stomatologów. Do tej pory podobny obiekt funkcjonował jedynie w Katowicach, chociaż my również mieliśmy tam ćwiczenia raz, czy dwa razy do roku.
 

Organizacja zajęć i egzaminów

W Zabrzu normalnie funkcjonuje system dwóch sesji w ciągu roku – zimowej oraz letniej. Wcześniej studenci mają tydzień, albo dwa przerwy, by móc poświęcić ten czas na przygotowania do egzaminów. Pierwsze terminy mają zawsze formę testową, ze względu na charakter Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Na podobny zabieg zdecydowano się również w Poznaniu. Jedyny ustny egzamin organizowany jest podczas zaliczenia z biofizyki. Prawnie narzucony jest próg zdawalności na poziomie 70%, jednak katedry mają możliwość obniżenia go o 10 punktów procentowych, z czego chętnie korzystają.

Zabrze

Gmach Poczty Głównej w Zabrzu.

By Lestat (Jan Mehlich) (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Poziom

Irytujący jest fakt, że z teoretycznie ważnych przedmiotów przepuszcza się wszystkich po kolei, natomiast z tych mniej ważnych ciśnie tak, że potrafi je oblać nawet połowa studentów danego roku. Niestety początkowo przedmioty nie są prowadzone przez lekarzy, co zmniejsza ilość użytecznej wiedzy przekazywanej podczas zajęć. W rankingach Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci ŚUM-u z Zabrza regularnie uzyskują jedne z najniższych średnich wyników w kraju, przykładowo wiosną 2017 roku plasując się jedynie powyżej Lublina oraz Wojskowego Wydziału Lekarskiego w Łodzi.Miasto

Generalnie Zabrze jest raczej małym i biednym miastem, przez co nie uraczysz tutaj zbyt wielu rozrywek. Osobiście polecam wypad do kina, galerii handlowej, albo innego miasta. Dużym plusem jest to, że akademik mieści się w samym centrum uczelnianego kampusu, dzięki czemu wszędzie jest blisko podczas pierwszych lat studiów. Później niestety zaczyna się podróżowanie do innych miast w okolicy, np. Katowic, Bytomia, czy też Sosnowca. Na dworcu PKP nie sposób pomylić peronów, ponieważ jest tylko jeden, co znacznie ułatwia logistykę.
 

Życie pozanaukowe

Integracja studentów ma zazwyczaj miejsce w barach, na domówkach oraz imprezach w akademiku. Podobnie jak w innych miastach, również w Zabrzu co roku organizowane są huczne juwenalia, w trakcie których przygotowywane są przeróżne gry i zabawy.

~ Student III roku WL ZabrzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *