5 porad, jak zdać maturę z chemii na 100%

1. Rób dużo najróżniejszych zadań

Bez tego ani rusz! Robienie zadań jest kluczem do wysokiego wyniku na maturze z chemii, jednak trzeba to robić w sposób mądry i przemyślany. Często dostaję pytania w stylu: “Czy jeśli przerobię Witowskiego, to zdam maturę na 90%?”. I ja już w tym momencie wiem, że taka osoba nie ma zielonego pojęcia, jak skutecznie zarządzać czasem oraz planować swoją naukę. Bo to przecież tak nie działa, że jeśli przerobisz 500 zadań to osiągniesz na maturze 60%, a jak przerobisz 520 to już 62%, a jak 550 to 65%, itd. Ilość jest ważna, ale jakość jeszcze ważniejsza! Dlatego rób zadania przeróżne, z wielu zbiorów, książek, matur. Nie ograniczaj się do przerobienia Witowskiego od deski do deski, bo to nie ma sensu. Jeśli rozumiesz jakiś temat, to po co wałkować 10 identycznych zadań, które różnią się od siebie wyłącznie danymi? Szukaj zadań ciekawych, niestandardowych, ponieważ tylko w taki sposób wyrobisz w swojej głowie “chemiczne myślenie”, które jest niezbędne do nauczenia się tego przedmiotu.

2. Pięć sekund zanim przystąpisz do danego zadania

Przeczytałeś treść zadania, co dalej? Poświęć teraz 5 sekund na opracowanie strategii, w jaki sposób można je rozwiązać. Może już rozwiązywałeś kiedyś podobne i wystarczy przypomnieć sobie schemat, który wówczas zastosowałeś? A może zastanów się, jakie dane musisz znać, aby móc obliczyć wielkość, o którą Cię pytają? To tylko 5 sekund, ale dzięki nim możesz zaoszczędzić później mnóstwo czasu, gdyż z opracowanym planem działania będziesz zmierzał wprost do wyniku końcowego, nie marnując ani chwili na zupełnie niepotrzebne obliczenia. Co natomiast w sytuacji, jeśli żaden schemat nie przychodzi Ci do głowy? Trudno, musimy wówczas zacząć na oślep i po prostu mieć nadzieję, że w pewnym momencie wszystko stanie się jasne i zrozumiałe. Wypisz na marginesie wszystkie dane oraz wzory, w których one występują. Na tej podstawie zastanów się, co jesteś w stanie teraz policzyć i zrób to. Być może wyliczona wielkość pozwoli Ci na policzenie kolejnej i kolejnej, aż do poprawnej odpowiedzi.

3. Pięć sekund po rozwiązaniu danego zadania

Załóżmy, że otrzymałeś już wynik końcowy, co jeszcze powinieneś zrobić, aby zminimalizować szansę na pomyłkę i stratę cennych punktów? Zawsze w zadaniach obliczeniowych poświęć 5 sekund na zastanowienie się, czy mniej więcej taki wynik spodziewałeś się uzyskać. Oto kilka przykładów: pH roztworu kwasu zawsze musi być mniejsze niż 7, mieszając dwa roztwory stężenie końcowe musi mieć wartość pośrednią między stężeniami początkowymi, średnia masa izotopowa musi być zbliżona do masy izotopu, którego zawartość procentowa jest największa, masy molowe związków organicznych muszą być parzyste, chyba że zawierają nieparzystą liczbę atomów azotu, itd. Dlaczego marnujemy czas na takie rozważania? Popełnić jakiś błąd rachunkowy podczas obliczeń jest niezwykle łatwo i moment otrzymania wyniku końcowego jest ostatnią szansą, aby go wyłapać. Błędy te zazwyczaj są dużego kalibru, dlatego często będą one powodowały absurdalność otrzymanej odpowiedzi. Zapewniam Cię, że jeśli ruszysz dalej, to już nie wrócisz do tego zadania i prawdopodobieństwo naprawienia swojej pomyłki spadnie niemal do zera. Głupio byłoby stracić punkt na zadaniu, które doskonale wiedziałeś jak zrobić, prawda? Dlatego zawsze spójrz raz jeszcze na zadanie i przez 5 sekund zastanów się, czy otrzymany wynik zwyczajnie ma sens.
matura z chemii

4. Jeden dzień przerwy

Nikt nie jest w stanie uczyć się danego przedmiotu bez przerwy, nawet jeśli mówimy o chemii. Dlatego też jeden dzień w tygodniu poświęć na odpoczynek. Zostaw wówczas wszystkie zbiory, arkusze, podręczniki i zajmij się czymkolwiek innym. Zapewniam Cię, że wystarczy taki jeden dzień relaksu, aby wrócić później ze zdwojoną siłą i zauważalnie zwiększyć swoją efektywność. Pozwala to nabrać nieco dystansu, świeżego spojrzenia na dane zagadnienie oraz z czasem spowoduje u Ciebie “głód chemii” następnego dnia, jakkolwiek śmiesznie to brzmi. Dlatego jestem również zwolennikiem dnia przerwy tuż przed samą maturą. Dobry wynik uzyskuje się systematyczną nauką, a nie zarwaniem nocki dzień przed danym egzaminem. W porównaniu do setek, czy też tysięcy zadań, które zrobiłeś w ciągu ostatniego roku, te kilka tuż przed maturą nie mają już wielkiego wpływu na uzyskany wynik, dlatego zostaw to, spróbuj zapanować nad stresem i wstań wypoczęty, gotowy do walki, pozytywnie naładowany mobilizującym podekscytowaniem.

5. Często zaglądaj na Maturalnego Chemika 🙂Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *